НовиниВиставковий проєкт «Універсалізм» в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України

До 21-го липня в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України триває виставковий проєкт «Універсалізм»

27.06.2025

Виставковий проєкт «Універсалізм» рефлексує засобами мистецтва над фундаментальними засадами людського буття в епоху історичних зламів. Проєкт осмислює мистецтво як універсальну мову, здатну формувати етичні координати, надихати на діалог і шукати істину у складному полі міжособистісних і суспільних зв’язків.

Illustration

«Сьогодні Україна переживає надзвичайно складний період війни та трансформації, болісного, але необхідного переосмислення ідентичності. У такому контексті особливої ваги набувають загальнолюдські цінності: життя, свобода, відповідальність, справедливість, істина. Виставка “Універсалізм” – спроба не лише зафіксувати художні відгуки на цей історичний момент, а й побудувати простір, у якому цінності можна прожити, осмислити й утвердити через мистецтво», – говорить директор ІПСМ НАМ України Ігор Савчук.
Проєкт організовано не як ієрархічну кураторську розповідь, а як простір діалогу, що відсилає до філософської традиції Платона. Відвідувач не отримує готового меседжу, натомість вступає в діалог із творами, вибудовує власну логіку перегляду, конструює сенси, взаємодіє з відкритими тематичними блоками. Таке форматування перетворює виставку на інтелектуальну лабораторію, де мистецтво стає процесом пізнання, народження істини через переживання й співпереживання.
«Ми намагалися зробити не просто чергову виставку творів сучасного мистецтва, а місце для справжньої філософської розмови, – розповідає куратор проєкту Віталій Адлерманн. – Ми не нав’язуємо готові інтерпретації, а створюємо середовище, де смисли можуть виникати самі собою. Кожна робота містить запитання – подекуди пряме, подекуди приховане, – і глядач повинен стати учасником, тим, хто мислить разом із нами, співрозмовником. “Універсалізм” – не готова конструкція, а дієвий інструмент пошуку, де мистецтво виконує свою головну роль: дає людині можливість зрозуміти себе, навколишній світ і своє місце в ньому».

Центральна ідея експозиції – напруга між свободою й відповідальністю, між індивідуальним вибором художника і його роллю в суспільстві. Цей баланс окреслюється через символічне структурування виставки за моделлю платонівської держави, в якій суспільство складається з філософів, воїнів і ремісників. Митці-філософи – працюють із поняттями, концептами, створюють нові сенси. Митці-воїни – ставлять незручні питання, оголюють конфлікти, викривають парадокси історії та пам’яті. Митці-ремісники – актуалізують традиції, зберігають і трансформують культурну спадщину.«Зараз, коли Україна проходить через серйозні зміни, нам потрібно визначати не тільки політичні та економічні завдання, а й основи, на яких будується спільне життя людей,додає Адлерманн. – У такій ситуації універсальні принципи стають нашою опорою. Ми звернулися до ідей Платона, щоб через них по-новому подивитися на місце художників у суспільстві: як тих, хто створює сенси , як борців за значущість, як тих, хто зберігає надбання предків. Це спроба розуміння мистецтва як засобу побудови нових суспільних відносин – через мораль, відповідальність і свободу».
У глобальному контексті кризи та невизначеності Україна виступає не лише як об’єкт загроз, а як суб’єкт культури й сенсотворення. І саме такі ініціативи, як виставка «Універсалізм», є свідченням культурної зрілості, здатності творити майбутнє через глибоке осмислення теперішнього.
Комісар проєкту: Ігор Абрамович
Консультантка: Олеся Авраменко
Експертка з візуального мистецтва: Катерина Рай
Архітекторка експозиції: Надія Баштаннік
Партнери проєкту: Abramovych.Art, Ray.Gallery, Meancult Gallery, Аукціонний дім «Меркурій», CENTER, кінокомпанія «Smart Movie», Інвестиційна агенція «InvestUA.agency»Текст підготовлений ІПСМ НАМ України.