Новини Виставка «Поезія наших дітей»

15-го серпня 2024 року, 18.00, в Інституті проблем сучасного мистецтва НАМ України відбудеться відкриття виставки канадської художниці українського походження Лесі Марущак «Поезія наших дітей»

14.08.2024

Проєкт присвячено українським дітям, що стали жертвами-свідками насильницького переміщення, викрадення, дискримінації та геноциду в ХХ столітті та в наші дні.
Авторка робіт застосовує різні медіа (фотографію, скульптуру, відео, спів і танець), щоб розкрити наративи колективної травми.Проєкт «Поезія наших дітей» досліджує три злочини, відмінні у часі й географії. Голодомор 1932–1933 років в Україні, під час якого було знищено щонайменше 4 мільйони українців, постає в діалозі з першою програмою інтернування в Канаді (1914–1920 роки), коли приблизно 9 тисяч людей, переважно українського походження, було примусово переміщено до таборів. Ці травми резонують із наслідками повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що було розпочате 2022 року, один з яких — викрадення Росією дітей з окупованих українських територій. Наразі Україні відомо про викрадення 19 546 дітей.
У центрі виставки «Поезія наших дітей» — 12 дитячих портретів. Їх доповнює інсталяція з текстилю, заснована на принципах повторення й переосмислення. На виставці також будуть представлені дві відео роботи (одна знята в Канаді, а інша — в Україні), які занурюють глядача в контекст колективного болю та трансгенераційної травми.
Потужне символічне значення закладено в перформанс «Ритуальний танець 4°3». Це молитва за втраченими та викраденими дітьми, за тими, які втратили домівки. Танець складається з двох частин: одна знята в Канаді (створено Лесею Марущак та Мішою Горачек), а інша — в Україні (мистецьке об’єднання «Middle of Nowhere»).


Illustration

Леся Марущак — художниця та кураторка, яка через фотографію, архівні матеріали та інсталяції досліджує історії колонізованих народів та їхні трансформації під впливом геополітичних чинників, а також індивідуальні та колективні культурні наслідки вигнань. Її наративні експозиції зі статичними та динамічними зображеннями та грубими й делікатними скульптурними елементами були представлені у понад 65 музеях, галереях та мистецьких просторах по всьому світу. Найвідоміший її проєкт в Україні присвячений Голодомору 1932–1933 років та має назву «MARIA».
Текст опису виставки взято із ресурсів ІПСМ НАМ України.
Проєкт «Поезія наших дітей» втілено за підтримки Українського культурного фонду: https://www.facebook.com/ucf.ua
Виставка триватиме до 13 вересня 2024 рокуІнститут проблем сучасного мистецтва НАМ УкраїниКиїв, вулиця Євгена Коновальця, 18-Д
Вхід вільний за попередньою реєстрацією: https://forms.gle/JC3vbJukJ1Wq1Kg37