Новини Відкриття ювілейної виставки Олександра Ворони"Світло на дотик"

22-го травня, 16:00, у Великій залі Національної академії мистецтв України відбудеться відкриття ювілейної виставки «Світло на дотик» українського художника-монументаліста, графіка, плакатиста, заслуженого діяча мистецтв України Олександра Ворони, присвяченої 100-літтю від дня народження митця

21.05.2025

Олександр Ворона народився 1925 року в Скадовську Херсонської області в родині службовця. Першим його вчителем живопису був художник Яків Хаст.
1948-го року, після семирічної перерви, спричиненої участю у бойових діях та важким пораненням, Олександр Ворона повернувся до навчання, вступивши на факультет графіки Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва. Його викладачами стали легендарні Роман Сельський та Вітольд Монастирський. 1954-го року художник завершив навчання в Харківському художньому інституті (викладачі — Василь Мироненко, Володимир Селезньов) та почав працювати книжковим графіком з видавництвами «Радянська школа», «Дніпро», Сільгоспвидав.

Перше помітне визнання прийшло до О. Ворони як автора плакатів. Його роботи брали участь, зокрема, у престижній бієнале плаката у Варшаві. З 1961 по 1974 рік, будучи членом художньої ради видавництва Укррекламфільм, митець створив понад шістдесят кіноплакатів. Фільми тієї доби — «Помилка Оноре де Бальзака», «Дикий собака Динго», «Доживемо до понеділка», «Ватерлоо» — глядачі впізнавали саме за його постерами. А вже в період занепаду СРСР художник став автором популярних і влучних плакатів на тему Перебудови, сталінізму тощо.
О. Вороні завдячуємо також сучасним обличчям столиці: ще одним проявом його таланту став хист до монументалізму. Серед найвідоміших монументальних творів художника — керамічні панно в народному стилі, які розташовані в підземному переході на Майдані Незалежності та виконані 1969 року.

О. Ворона впродовж багатьох років очолював Республіканську художню раду з монументального мистецтва. Крім того, 1969 року був призначений головним художником Художнього фонду України. Понад сорок років присвятив викладацькій роботі. З 1974 року працював у Київському художньому інституті (від 1985 — професор). З 2000 року обіймав професорську посаду в Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Навіть у дуже поважному віці продовжував викладати в Університеті «Україна».

Illustration

Улюбленими жанрами живописця Олександра Ворони були пейзаж і натюрморт. Манеру художника відрізняє майстерне використання світлотіні та піднесений настрій.
На ювілейній виставці «Світло на дотик» презентовано близько тридцяти вибраних живописних робіт з творчого доробку митця, а також найвідоміші плакати, фото- та архівні матеріали.

Вернісаж виставки відбудеться 22-го травня, 16:00
Експозиція триватиме до 06.06.2025
Національна академія мистецтв України
Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 20
Вхід вільний