Новини Венеційська бієнале ’2024: ІНОЗЕМЦІ ВСЮДИ

20 квітня – 24 листопада 2024
Виставкові майданчики Джардіні та Арсенале

27.02.2024

60-та Міжнародна художня виставка відбуватиметься з 20 квітня по 24 листопада 2024 року (попереднє відкриття: 17, 18 та 19 квітня). Куратором бієнале став Адріано Педроса (директор Художнього музею Сан-Паулу Ассіс Шатобріан – MASP; лавреат премії Одрі Ірмас за кураторську майстерність 2023 року, що була вручена Центром кураторських досліджень Бард-коледжу в Нью-Йорку). Назва цьогорічної Венеційської бієнале Stranieri Ovunque («Іноземці всюди») була зумовлена серією робіт французького арт-колективу Клер Фонтен, розпочатою 2004 року. Митці покликаються, в свою чергу, на назву туринського колективу, який боровся проти расизму і ксенофобії в Італії на початку 2000-х. Бієнале цього року висвітлить творчість художників різного походження, приверне увагу до раніше маргіналізованих груп, таких як іммігранти, експатріанти, представники квір-спільноти та корінні народи. “Вираз Stranieri Ovunque має кілька значень. По-перше, куди б ви не пішли і де б ви не були, ви завжди зустрінете іноземців – вони/ми скрізь. По-друге, де б ви не опинилися, глибоко всередині, ви відчуваєте себе іноземцем”, – зазначив Адріано Педроса. Biennale Arte ’2024 надала перевагу художникам, які ніколи не брали участі в Міжнародній виставці, хоча деякі з них могли бути репрезентовані в Національному павільйоні, супутньому заході або на попередніх виставкових проєктах Бієнале. Особлива увага приділяється і проєктам просто неба, як в Арсенале, так і Джардіні. На 60-й Венеційській бієнале буде репрезентовано 90 національних експозицій в історичних павільйонах Джардіні, Арсенале й у центрі Венеції. Україну презентуватиме мистецький проєкт «Плетіння сіток» Громадської організації «Українська фотографія» (куратори проєкту: Максим Горбацький, Вікторія Бавикіна).
Робота відсилає до метафори плетіння маскувальної сітки як спільної дії. Автори проєкту – українські художники Катя Бучацька, Андрій та Лія Достлєви, Андрій Рачинський та Данило Ревковський. До роботи над проєктом також були залучені Міша Букша, Олександр Бурлака й Олена Касперович.

Illustration

“Це спільна дія, що допомагає і самим людям. Але учасники в ній дуже вільні, це горизонтальна взаємодія. Це видалося нам хорошою метафорою того, що українці переживають зараз, і загалом після Революції гідності. В українців дуже зросла потреба колективної дії, вона стала однією з умов нашого виживання. Але при цьому, така взаємодія не применшує жодного учасника процесу, дозволяючи кожному емансипуватися. Наш проєкт не протиставляє колективне й індивідуальне, а навпаки – підсилює”, – пояснили куратори проєкту.
Нагадаємо, українські митці, зокрема й представники Національної академії мистецтв України, неодноразово брали участь у Міжнародній художній виставці у Венеції. Так, позаминулого року, одразу після початку повномасштабної війни, академік Павло Маков репрезентував на Бієнале роботу «Фонтан виснаження»; 2019-го, на 58-й Бієнале, було подано проєкт «Тінь “Мрії”, що падає на сади Джардіні» українських художників з «Відкритої групи»; а 2017-го Україну на 57-й Венеційській бієнале репрезентував почесний академік НАМ України Борис Михайлов із серією робіт «Парламент». Віктор Сидоренко, президент НАМ України, 2003-го репрезентував Україну на 50-й Венеційській бієнале з персональним проєктом «Жорна часу», 2007 року був співкуратором Українського павільйону 52-ї Венеційської бієнале (разом із Олександром Соловйовим), та двічі – 2011 та 2013-го – виступав комісаром 54-ї та 55-ї Бієнале. (Інформацію підготовано заступником начальника відділу міжнародних наукових і мистецьких зв’язків НАМ України Наталією Шпитковською та Юлією Букус) Дізнатися більше про 60-ту Венеційську бієнале.