НовиниМіжнародний день нематеріальної культурної спадщини

17-го жовтня 2024 року світ уперше відзначає Міжнародний день нематеріальної культурної спадщини, ініційований ЮНЕСКО. Його основною метою є привернути увагу до питань захисту та охорони нематеріальної культурної спадщини, а також до важливості передачі її наступним поколінням

17.10.2024

Напередодні, 16 жовтня, в Національній академії мистецтв України відбувся захід "Відновлення та стійкість: майбутнє через нематеріальну культурну спадщину", присвячений Міжнародному дню нематеріальної культурної спадщини. Президент НАМ України Віктор Сидоренко зазначив: «Цілком логічно, що сьогоднішній захід «Відновлення та стійкість: майбутнє через нематеріальну культурну спадщину», який відкриває низку культурних подій, присвячених Міжнародному дню нематеріальної культурної спадщини, відбувається саме в цих стінах. Академія завжди гостинно відчиняє двері для різноманітних виставок, що представляють мистецтво сучасної України. Мова мистецтва – це інструмент пізнання світу, пізнання самих себе, своєї приналежності, ідентичності. Сьогодні ви можете побачити, якою різноманітною і цікавою є жива спадщина нашої країни у своїх мистецьких проявах, поєднуючи простір і час, надихаючи і захоплюючи».

Illustration

Заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар, яка взяла участь у заході, наголосила на важливості живої спадщини, розповіла про зусилля, які докладає Україна, аби продемонструвати, що українська культура є багатою і розмаїтою, її прояви, зокрема у формі нематеріальної культурної спадщини, викликають повагу та гордість, складаючи цінності, які є складовими надбання людства, розкривають творче розмаїття і формують національну ідентичність. Анастасія Бондар звернула також увагу на питання освіти та передачі знань як основи охорони нематеріальної культурної спадщини.
Віцепрезидент НАМ України Олесь Санін зауважив: «Ми повинні мати інструменти, щоб подолати ці виклики, засоби захисту та охорони живої культури. На мій погляд, тут важливо звернути увагу на освіту та передачу знань. А також – на якісно побудовану комунікаційну політику, не тільки всередині країни, а й за її межами. Наприклад, розповідаючи про існуючі звичаї та традиції, ремесла, народну культуру, а – головне – про людей, які її творять. Ми повинні продемонструвати розмаїття культурних проявів, щоби світ не тільки побачив такі прекрасні вироби, як тут на виставці, а й почув голос спільнот, які творять цю спадщину. Зацікавити молодь навчатися та практикувати».

У заході взяли участь Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, який наголосив на важливості впровадження тем, які стосуються живої спадщини, у різні предмети шкільної програми, приділяючи особливу увагу мові як носію живої спадщини.
Доповідачі торкнулися питань нематеріальної культурної спадщини у надзвичайних ситуаціях. Діана Трима, директорка Департаменту відновлення та культурної реінтеграції деокупованих територій МКСК, звернула увагу на необхідність об’єднання лідерів, які реально займаються питаннями захисту та охорони НКС, охорони традиційних знань як основи життєстійкості громад.
Основною темою зустрічі було об’єднання навколо теми живої спадщини, і як влучно зазначила у своєму допису з нагоди Міжнародного дня НКС Одрі Озулє, генеральний директор ЮНЕСКО: «Повага до спадщини означає не тільки її захист зараз. Ідеться також про те, щоб ознайомити з нею наступні покоління. Тобто, зробити так, щоби молодь змогла набути спадщину, пишатися нею і розвивати її».
У обговоренні взяли участь дослідники, науковці, носії-практики, представники різних організацій та спільнот, зокрема: президент Малої академії наук Станіслав Довгий, голова Національної спілки майстрів народного мистецтва України Євген Шевченко, директор Інституту культурології НАМ України Ганна Чміль, голова Громадської організації «Алєм» Есма Аджієва, генеральний директор Національного музею Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського у Коломиї Ярослава Ткачук, Зоя Сташук та Віра Манько – майстрині писанкарства.
Цей захід привертає увагу тим, що впродовж двох тижнів триватиме відкрита виставка ««Жива спадщина: час, простір, культура», на якій презентовано елементи нематеріальної культурної спадщини, включені до міжнародних списків ЮНЕСКО і ті, які рухаються до них. Зокрема,«Петриківський розпис», «Кримськотатарський орнамент Орньок та знання про нього», «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції», «Українська писанка: традиція і мистецтво». Під час роботи виставки можна буде взяти участь у майстер-класах, поспілкуватися з майстрами. Вхід на виставку вільний (Київ, Бульварно-Кудрявська, 20).
Довідково: Захід організований Міністерством культури та стратегічних комунікацій України,Національною академією мистецтв України, Національною спілкою майстрів народного мистецтва України, Центром розвитку «Демократія через культуру», ГО «Алєм», Асоціацією "Дивись українське".