Сергій Віталійович Тишко

Член-кореспондент НАМ України

Illustration

Сергій Віталійович Тишко

    нар. 1953

Мистецтвознавець, культуролог, педагог

    Член-кореспондент НАМ України (2021)

    Доктор мистецтвознавства (1994)

    Професор (1996)

Після закінчення історико-теоретичного факультету Харківського інституту мистецтв ім. І.П. Котляревського, Сергій Віталійович Тишко навчався в аспірантурі Київської державної консерваторії імені П.І. Чайковського на кафедрі історії музики (1976–1981 рр.). Після завершеня аспірантури (1981 р.) розпочав роботу на цій кафедрі, згодом здобувши науковий ступінь кандидата мистецтвознавства, доцента, а пізніше – доктора мистецтвознавства, професора. З 1996 до 2000 року – професор кафедри історії музики етносів України та музичної критики НМАУ ім. П.І. Чайковського. У 1998 р. доклав значних зусиль для створення в цьому закладі кафедри теорії та історії культури, яку очолював більше двадцяти років, виявивши талант організатора та інтегрувавши у педагогічний процес новітню концепцію діяльності, що поєднує загально-гуманітарні, культурологічні та мистецтвознавчі дисципліни. Нині С.В. Тишко є професором цієї кафедри. У науковому доробку С.В. Тишка – 7 монографій, остання з яких побачила світ у 2021 році, понад 60 наукових статей, які мають фундаментальне значення для розвитку музикознавства та культурології. Окремі праці вченого видані німецькою мовою. Член робочої групи з історії музики Центральної та Східної Європи Лейпцигського університету. Неодноразово брав участь в організації та проведенні міжнародних наукових конференцій, де виступав із доповідями, зокрема в Дюсельдорфі.
С.В. Тишко – науковець-аналітик, знаний в Україні та за її межами; він є засновником унікального жанру культурологічного коментаря, застосування якого у наукових працях дозволило отримати значні результати в сфері музикознавства та історії культури, здобути багатьох послідовників в різних країнах світу. Успішно підготував плеяду талановитих учнів, діяльність яких свідчить про наявність наукової школи. Багаторічна праця в ДАК МОН України на посаді Голови та члена експертної ради з питань мистецтвознавства та культурології дозволила С.В. Тишку стати у витоків розвитку спеціальності «Теорія та історія культури» в Україні, бути одним з ініціаторів, авторів перших паспортів цієї спеціальності, одним із провідних розробників культурологічних концепцій у музичній науці.
Основні наукові праці: «Проблема национального стиля в русской опере. Глинка. Мусоргский. Римский-Корсаков» (1993), «Странствия Глинки. Комментарий к «Запискам». Ч. 1. Украина» (2000; перевидання 2005, у співавторстві), «Странствия Глинки. Комментарий к «Запискам». Ч. II. Глинка в Германии, или Апология романтического сознания» (2002, у співавторстві), «Странствия Глинки. Комментарий к «Запискам». Ч. III. Путешествие на Пиренеи или Испанские арабески» (2011, у співавторстві), «Странствия Глинки. Комментарий к «Запискам». Ч. IV. Кавказ» (2015), «Странствия Глинки. Комментарий к “Запискам”. Ч. V: Италия» (2020), «Странствия Глинки. Избранные комментарии к “Запискам”». Ч. V. Италия. День отъезда – день приезда» (2021, у співавторстві). Окрім того, С.В. Тишко є автором багатьох статей із проблем музикознавства та культурології, серед яких: «Християнські ідеї в музичній культурі другої половини XIX сторіччя (на матеріалі оперних концепцій М.П. Мусоргського)» (2008), «Wladimir Horowitz im Vaterland und in der Emigration. Biographische Realität – entstellt und wiederhergestellt (Fehlerberichtigung)» (2008, у співавторстві), «Уле Булль и М.И.Глинка: встреча в Севилье» (2010), «Шляхи культурологічних досліджень творчих біографій музикантів» (2019), «Musical Culture: Multiculturalism and Identification» (2021, у співавторстві).
Посада – професор кафедри теорії та історії культури Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського.
Нагороджений: Срібною медаллю АМУ, пам’ятною медаллю до 100-річчя від заснування НМАУ ім. П.І. Чайковського за значні творчо-наукові досягнення (2013 р.), Золотою медаллю НАМ України (2023).