Ігор Михайлович Пилатюк

Академік НАМ України

Illustration

Ігор Михайлович Пилатюк

    нар. 1954

Скрипаль, диригент, педагог, музикознавець, музично-громадський діяч

    Академік НАМ України (2017)

    Народний артист України (1999) 

    Доктор філософії (2003)

    Професор (2001) 

Ігор Михайлович Пилатюк здобув широке визнання як виконавець в Україні і за її межами; здійснив численні записи на радіо та телебаченні. Професійна майстерність музиканта здобула високу оцінку української та зарубіжної преси. Серед знакових виступів/проектів – концертні програми присвячені 1-й річниці Незалежності у Національному палаці мистецтв «Україна» за участі Камерного оркестру Івано-Франківської філармонії (1991, м. Київ), а далі оновлені концертні програми до Днів Незалежності України (впродовж 1991-2000); концерти у Національній філармонії України та ін.. Успіху досягли концертні програми, де виконувалися кантати українських композиторів М. Лисенка, Д. Січинського, М. Скорика на поезію Т. Шевченка. І. Пилатюк – модератор і виконавець (як диригент) багатьох мистецьких проектів. Зініційований І. Пилатюком Перший Міжнародний конкурс скрипалів Мирослава Скорика відбувся за життя Маестро і його безпосередньої участі.

Географія концертної діяльності І. Пилатюка як диригента пов’язана з діяльністю камерних і симфонічних оркестрів України. І. Пилатюк ініціював створення Камерного оркестру при Івано-Франківській філармонії (1982) і понад 15 років був його художнім керівником і головним диригентом. Колективом під його орудою записано більше 50-ти творів до фондів Національної радіокомпанії України. Як диригент І. Пилатюк співпрацює із симфонічними оркестрами – Львівської філармонії, оперної студії ЛНМА ім. М.В. Лисенка, капелою «Трембіта», Львівським камерним оркестром «Академія» (від 1999 року Ігор Пилатюк – головний диригент Львівського Камерного Оркестру «Академія», що активно гастролював в Україні, Німеччині, Швеції), Львівським камерним оркестром «Перпетуум мобіле», а також «Harmonia Nobile»; виступав на багатьох сценах України, зокрема – м. Київ, ПКМ «Україна»; був учасником Днів культури України в Білорусії, Казахстані, Молдові, Росії, де популяризував українську класичну і сучасну музику.

Вперше в Україні у виконанні Камерного оркестру (диригент Ігор Пилатюк) прозвучали камерно-інструментальні полотна Василя Витвицького, Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Ірини Кириліної, Віктора Камінського, Ігора Щербакова, Олександра Козаренка, Богдани Фроляк, Юрія Ланюка та ін., а також твори Миколи Лисенка та Яківа Степового перекладені для камерного оркестру. Від грудня 1999 року І. Пилатюк розпочав свою діяльність на посаді ректора Вищого музичного інституту імені М.В. Лисенка. За його ініціативи цей інститут реформовано у Львівську музичну академію імені М.В. Лисенка (2002), а від 2007 року – у Львівську національну музичну академію імені М.В. Лисенка, де було відкрито Спеціалізовану Вчену Раду по захисту кандидатських дисертацій; зріс науковий ценз професорсько-викладацького складу; видано ряд підручників, науково-педагогічних посібників, монографій та збірників наукових статей; розпочата, вперше в Україні, підготовка регентів.

І. Пилатюк – фундатор Міжнародних конкурсів: вокальний ім. Т. Терен-Юськіва, фортепіанний ім. Ф. Шопена; Всеукраїнських конкурсів скрипалів, піаністів, духовиків. І. Пилатюк активно сприяє налагодженню і зміцненню міжнародних творчих контактів. На базі ЛНМА імені М.В. Лисенка проводяться міжнародні та всеукраїнські наукові конференції, форуми, круглі столи, конкурси, фестивалі. І. Пилатюк понад 15 років був членом Президії Українського фонду культури та опікунської ради програми «Нові імена України». Є членом журі багатьох престижних національних та міжнародних конкурсів (Україна, Італія, Угорщина,
Польща). За його підтримки та безпосередньої участі проводяться Міжнародні конкурси та фестивалі: імені М.В. Лисенка (Київ), імені Д. Біди (Львів), імені Б. Которовича (Київ) та ін.

Чільне місце у житті майстра займає педагогічна діяльність. І. Пилатюк успішно впроваджує нові концепції щодо підготовки скрипалів, щоразу залучаючи своїх учнів та студентів до концертної діяльності. У класі І. Пилатюка навчалися понад 30 лауреатів Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.

Наукові інтереси професора І. Пилатюка, пов’язані з педагогічною роботою на кафедрі скрипки ЛНМА ім. М.В. Лисенка, перебувають у площині проблематики історії та теорії музичного виконавства, актуальних проблем музичної педагогіки. Наукова діяльність І. Пилатюка позначена вагомими досягненнями: виданий навчальний посібник «Репертуар для студентських камерних оркестрів», десятки наукових статей, понад 40 оркестрових перекладів, оркестровок для камерного оркестру тощо.

Нагороди і відзнаки: Орден «За заслуги» ІІІ-го ступеня (2004), Премія ім. С. Людкевича (2007), Грамота Папи Бенедикта XVI (2007), Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2009), Почесна відзнака «Zasłużony dla Kultury Polskiej» (2015), Срібна Медаль «Zasłużony Kulturze Gloria Artis» (2019), Золота Медаль Національної академії мистецтв України (2019).