Михайло Герасимович Іллєнко

Академік НАМ України

Illustration

Михайло Герасимович Іллєнко

    нар. 1947

Кінорежисер, сценарист, кінопродюсер

    Академік НАМ України (2017)

    Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2007)

    Заслужений діяч мистецтв України (2003)

    Доцент (2005)

    Член Національної спілки кінематографістів України

Михайло Герасимович Іллєнко упродовж 20 років був режисером Київської кіностудії ім. О. Довженка. З 1994 р. й донині викладає в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого.
У творчому доробку режисера — понад 10 картин. Серед них кінофільми: «Там, вдалині за рікою» (1975), «Кожен мисливець бажає знати» (1985), «Фучжоу 1» та «Фучжоу 2» (1993, приз на міжнародному кінофестивалі в Белграді, 1999), «Сьомий маршрут» (1998); телевізійні проекти: «Сапоги всмятку» (1978), «Школа» (1980, 3 серії), «Миргород та його мешканці» (1983, 2 серії); телевізійні документальні картини: «Художник Наталя Рудюк» (1995), «Княжа регата» (1996), «Шлях до скелі» (1997), які М. Іллєнко зробив як сценарист, режисер і оператор. 2002 р. зняв анімаційний фільм «Одноразова вічність», художній фільм «Невелика подорож на великій каруселі», а також фіільм «Далі буде» (2014) про події Революції Гідності. 2011 року зняв фільм «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Стрічка отримала головну нагороду 3-го Міжнародного Київського кінофестивалю. Ігровий повнометражний фільм «Толока» (2020) мав продовження у кіноповісті за сценарієм фільму «Толока» під назвою «ТОЛОКА. КРАЄВИД З ВІКНА ХАТИ» (з фрагментами розкадровок з авторськими коментарями), видавництво «Фоліо» (2020). За підтримки УКФ завершив виробництво повнометражного документального фільму «ПОДОРОЖ З НЕЛЕГАЛОМ», що розповідає історію зйомки одного кадру для фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», а також трихвилинних ігрових фільмів «Голос», «Урок», «Ліфт», «Переможець». Автор сценаріїв більшості своїх кінофільмів та інших проектів, співавтор сценарію «Дама з папугою» (1988) режисера А. Праченка. Автор книги «Кіно (шпори для абітурієнта)» (2006) та «Ліки від фантомного болю» про зйомки першого кадру для фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь».
У 2002 р. читав лекції з кінорежисури в театральній школі в Афінах (Греція). Одночасно з викладацькою діяльністю та роботою над сценаріями і фільмами, М. Іллєнко друкує публіцистичні статті, пов’язані з актуальними проблемами українського кінематографу, а також свої оповідання. Від 1997 року протягом 24 років М. Іллєнко є ініціатором проведення та арт-директором щорічного кіновідеофестивалю національного виробника «Відкрита ніч» (№№ 1-24), учасник міжнародних кінофестивалів та семінарів, присвячених сучасному кіномистецтву, що відбувалися в країнах Західної та Східної Європи. Починаючи з 2015 року до останнього часу М.Іллєнко провів більше, ніж 150 переглядів фільмів «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», «Толока», а також фільмів його студентів і призерів фестивалю «Відкрита ніч» для бійців ЗСУ на передовій і мешканців прифронтової зони. Результатом цих поїздок є його волонтерські документальні короткометражні фільми «Піски», «Різдво 2015», «Батьківський день» (1, 2, 3), «Ротація», інші. Ці, а також інші фільми, серед яких є репортажі з знімальних майданчиків його ігрових фільмів, поступово наповнюють YouTube канал М.Іллєнко (
https://www.youtube.com/@myhailoillienko). Останнім часом М.Іллєнко завершив роботу над сценаріями ігрових повнометражних фільмів «Расіном», «Пляжний сезон в епоху Потопу», а також «Запах порога», який є одним з переможців конкурсу Української Кіноакадемії за підтримки Netflix). М.Іллєнко є членом журі International Film Festival FESTIVAL FILMOWY NNW 27-30.09.2023 Gdynia, Poland. Доцент кафедри кінорежисури Інституту екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І.К. Карпенка-Карого. Член Національної спілки кінематографістів України, 2000–2009 — секретар правління НСКУ.