Олександр Спиридонович Янчук

Член-кореспондент НАМ України

Illustration

Олександр Спиридонович Янчук

    нар. 1956

Кінорежисер, кінопродюсер, кінодраматург

    Член-кореспондент НАМ України (2021)

    Народний артист України (2008)

    Заслужений діяч мистецтв України (1998)

    Лауреат Премії імені Богдана Хмельницького (2020)

Олесь Янчук — один з найактивніших на сьогодні українських режисерів, відомий як постановник історичних картин — має у творчому доробку 10 ігрових та документальних фільмів. Майже всі його роботи розповідають про постаті і теми, табуйовані за радянських часів. Режисер першим показав на великому екрані страшну правду нашої історії. Його фільм «Голод-33» (1991) про трагедію голодомору в Україні був створений задовго до того, як пам'ять жертв голодомору було вшановано на державному рівні. У доробку режисера фільми «Нескорений» (2000), «Залізна сотня» (2004), «Атентат. Осіннє вбивство в Мюнхені» (1995) — оповіді про боротьбу й трагічну долю патріотів, що опинилася поміж двох агресорів — гітлерівською Німеччиною та сталінською СРСР; фільм «Владика Андрей» (2008) — про Митрополита УГКЦ Андрея Шептицького. У 2018 році вийшла в кінопрокат картина «Таємний щоденник Симона Петлюри» — історична психологічна драма про головного отамана військ УНР Симона Петлюру.
Олесь Янчук вміло займається дистрибуцією своїх картин, як в Україні, так і за її межами (Канаді, Австралії, США). На сьогодні як Генеральний директор Національної кіностудії художніх фільмів імені О.Довженка він докладає чимало зусиль для забезпечення повноцінного функціонування «головної» кіностудії України.
З 1996 року — член НСКУ, з 2016 — секретар Правління НСКУ, З 2017 року – Голова Національної спілки кінематографістів України.З 2019 року – член Європейської кіноакадемії.
Нагороджений: Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (вересень 2021); Золотою медаллю НАМ України (2012).